Ką pamatyti Kaune? Ką aplankyti Kaune? Kauno modernizmo architektūra kviečia pažinti Laikinosios sostinės laikotarpį. http://www.paragaukekskursijoskaune.lt  patyrę gidai laukia Jūsų.

 

Buvęs Žemės bankas, dabar – Centriniai Kauno technologijos universiteto rūmai, K. Donelaičio g. 73, Kaunas

ĮDOMŪS FAKTAI:

  • Nors pirmosios LR laikotarpiu sparčiai kūrėsi pramonė, šalis išliko agrarinis kraštas. 1924 m. įkurtas Žemės bankas buvo stambiausia šią sritį kreditavusi įstaiga, tad nieko keista, jog naujam banko pastatui parinktas sklypas pačiame miesto centre.
  • Banką projektavęs Karolis Reisons atsižvelgė į tai, kad pastatas bus Karo muziejaus kaimynystėje, taigi sukūrė santūrų eksterjerą. Aiškios klasicistinės formos – racionalizmo ir funkcionalizmo bei vyravusių bankų architektūros tendencijų bruožas.
  • Santūrūs ir interjerai – tai buvo ir ekonominis, ir higienos sprendimas. „Brangių įrengimų, visokių gipso pagražinimų ir ornamentų, nors ir puošiančių vidaus įrengimą, tačiau visuomet padedančių dulkėms laikytis, naujai pastatytuose Žemės banko namuose nėra“, – 1935 m. rašė „Lietuvos aidas“.
  • 1935 m. baigtame pastate taip pat įsikūrė LR užsienio reikalų ministerija.
  • Lietuvą okupavę vokiečiai banko pastate įkūrė srities komisariatą.
  • Sovietų valdžia čia perkėlė Kauno universitetą (vėliau – Kauno politechnikos institutas).
  • Šiandien pastate veikia Centriniai Kauno technologijos universiteto rūmai (taip pat ir KTU muziejus). Tai, kad čia kadaise būdavo sprendžiami ūkininkų likimai, nuspėti galima aukštai užvertus galvą ir apžiūrėjus bareljefus, vaizduojančius valstiečių galvas. Jų autorius – poetės Salomėjos Nėries vyras Bernardas Bučas.

Nuotraukos: http://autc.lt
Informacija: http://tarpukarioarchitektūra.lt

 

Apie Kauno modernizmo architektūrą kalbame ir ekskursijose:

https://www.paragaukistorijos.lt/ekskursija/laikinos-sostines-fenomenas2/

https://www.paragaukistorijos.lt/ekskursija/pikantiskos-tarpukario-istorijos/

 

 

Nuotraukų galerija